Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku

"Mobilność i doświadczenie nową wiedzą leśną"

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

12.02.2018 Poniedziałek

Francja przywitała nas chłodem i śniegiem. Zgodnie z zasadą że dla leśników są tylko dwa rodzaje pogody „dobra” i „bardzo dobra” rozpoczęliśmy praktyki.

W pierwszym dniu odbyło się spotkanie w arbocentrum. Uzyskaliśmy ogólne informacje o gospodarce leśnej Francji, zatrudnieniu w branży leśno-drzewnej, strukturę własności lasów, główne gatunki lasotwórcze, wielkość pozyskania czy kierunki wykorzystania surowca drzewnego. Po południu odwiedziliśmy szkołę w Le Chesnoy. Szkoła ta kształci przyszłych operatów maszyn leśnych. My spróbowaliśmy sił na placu manewrowym korzystając z bogatego parku maszyn. Dostaliśmy również zaproszenie, szkoła przyjmie ucznia na kilkumiesięczne nieodpłatne szkolenie. Warunkiem jest oczywiście język i pokrycie kosztów utrzymania. Zgodnie z zasadą „nie samym chlebem człowiek żyje” zwiedziliśmy miasteczko Bellegarde. Odwiedziliśmy zabytkowy kościół i zamek z bogatą historią. Mieszkała w nim markiza De Montespan, oficjalna kochanka króla Ludwika XIV zwanego Królem Słońce.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

13.02.2018 Wtorek

Dzisiejszy dzień był ciężki zarówno przez pogodę jak i pracę w lesie. Przyjechaliśmy do lasu Marchenoir gdzie wykonywaliśmy zabieg czyszczeń w bardzo specyficznym drzewostanie dębowym. Jest on odnawiany za pomocą rębni przerębowej (lub chłopskiej, kolejna grupa musi to ustalić) więc w całym lesie mamy grupy dębów w różnym wieku, a co dla nas dziwniejsze w gniazdach dębowych mnóstwo grabu. Dlaczego to takie dziwne i trudne dla nas? Po pierwsze w naszym regionie jest bardzo niewiele dębów, odnawiamy go zupełnie inaczej, a co do domieszki grabu to… napiszemy o tym więcej w prezentacji. Mogliśmy również zobaczyć dęby odnowione naturalnie na pasach. Pomiędzy pasami nie ma żadnych drzew czy krzewów, wygląda to trochę dziwnie, ale znacznie ułatwia prace pielęgnacyjne. Niestety wkrótce zaczął padać mokry śnieg który utrudnił rozpoznawanie drzew (w stanie bezlistnym) i musieliśmy wstrzymać prace. Korzystając z faktu iż jesteśmy w pobliżu Orleanu odwiedziliśmy to miasteczko, niestety było już ciemno (także zimno i mokro) Orlean przywitał nas zamkniętą Katedrą Najświętszej Marii Panny, jednak zwiedziliśmy rynek i najstarszą część miasta położoną przy brzegu Loary.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018
14.02.2018 Środa

Większość lasów we Francji należy do prywatnych właścicieli. Sposób gospodarowania zależy od nich samych lub fachowców których zatrudniają. Jednak każdy z nich odmiennie podchodzi do swojej „wizji” lasu. Spotkaliśmy dziś leśnika, byłego przewodnika w Alpach, propagatora naturalnych kierunków hodowli lasu Daniela Giron. Przedstawił nam jak ruchy ekologiczne coraz mocniej wpływają na wykonywanie prac w lesie, jak wykonywać w nim zabiegi tak by jak najmniej ingerować w ekosystem leśny (lub sprawiać tego wrażenie). Trudno nie oprzeć się wrażeniu że gospodarka prowadzona jest bardzo chaotycznie, że nadrzędne minimalne ingerowanie w ekosystem mocno utrudnia racjonalną gospodarkę. Z cała pewnością im bogatszy ekosystem tym bardziej stabilny, jednak to wciąż miejsce produkcji najbardziej „ekologicznego” surowca – drewna. Czy mamy zostawić drzewa w spokoju a przejść na plastik??? Dość dziwną dla nas okazała się koncepcja rekreacyjnego korzystania z lasu. Pan Giron wielokrotnie wspominał o „zanurzaniu się w lesie” i „kąpieli w lesie” dość dziwna dla nas filozofia wyjaśniła się dopiero później gdy usłyszeliśmy o książce napisanej przez Quing Li pod tytułem Shinrin-yoku (kąpiel w lesie)

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

15.02.2018 Czwartek

Spotkanie z przedstawicielem „lasów państwowych” ONF - Office National des Forêts. Zobaczyliśmy lasy prowadzone przez wykształconego w tej dziedzinie specjalistę. Lasy te prowadzone są podobnie jak i w Polsce na podstawie ściśle określonych planów. Plany te dotyczą zarówno rozmiaru użytkowania, odnawianie jak, pielęgnowania lasu jak i utrzymania pewnego ładu przestrzennego. Jedną z ciekawostek jest Sosna zwyczajna, którą wprowadza się na uboższe siedliska tam gdzie nie poradzi sobie królujący w tej części Francji dąb. Ciekawostką jest nie sama sosna ale to skąd pochodzi. Jest to nasza najcenniejsza sosna Taborska. ONF odpowiada również za ochronę przyrody i wywiązuje się z tego zadania znakomicie. W lasach orleanu które odwiedziliśmy mogliśmy zobaczyć olbrzymią strefę wyłączoną z prac gospodarczych ze względu na gniazdo rybołowa. Stwierdzona w pewnym miejscu Nadobnica alpejska również zmusiła ONF do podjęcia działań, pobliskie buki zostały pozostawione na przyszłe bazy żerowe dla larw tego gatunku. Sama hodowla lasu nie różni się specjalnie od naszej a różnice wynikają głównie ze specyfiki klimatu i celu produkcyjnego, jednak zasady ochrony lasu we Francji i w Polsce dzieli przepaść. Dość powiedzieć że pułapki feromonowe są we Fracji wykorzystywane jedynie do badań naukowych.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

16.02.2018 Piątek

Głównym umiejętności które muszą posiąść uczniowie szkoły w Bellegarde to obsługa, podstawowy serwis i praca pilarką. Dziś mieliśmy zajęcia w warsztacie i na placu treningowym. Jednym z ćwiczeń które wykonywaliśmy była wymiana sprężyny powrotnej rozrusznika. Wydawało się to prostym ćwiczeniem, ale zejście poniżej dwóch minut udało się tylko nielicznym z nas. Na placu spróbowaliśmy swoich sił w wykonaniu cięć podczas symulowanej ścinki. Każdy z nas został oceniony przez prowadzącego zajęcia, głownie pod kątem zachowania zasad bezpieczeństwa i precyzji. Ostatnie ćwiczenie to wymiana łańcucha na czas. Czas powyżej minuty to norma, zwłaszcza dla tych którzy mieli z tym do czynienia pierwszy raz. Prowadzący zajęcia Anthony Revillard, mistrz Francji wymienia łańcuch w 11s. Zwany „Antoni” wykonał kilka pokazów z różnych elementów pracy drwala, poza zmianą łańcucha na czas była też precyzyjna przerzynka, czy okrzesywanie na czas. Zajęcia z mistrzem przełożyły się oczywiście na jakość ćwiczeń, czas zleciał szybko. Choć był to trudny i ciężki dzień to dał nam sporo satysfakcji.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

17.02 2018 Sobota

Zgodnie z założeniami projektu mieliśmy poznać elementy kultury łowieckiej, dzięki staraniom dyrektora Didier Polanowskiego zostaliśmy zaproszeni na bardzo specjalne polowanie. To polowanie z psami, myśliwi polują konno z niesamowitą oprawą. Zarówno stroje, sygnały myśliwskie i przebieg były wyjątkowe. Jednak sam sposób polowania jest dość kontrowersyjny i nawet we Francji jest coraz mocniej krytykowany. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, powitano nas jak specjalnych gości a na zakończenie specjalnie dla nas odbył się koncert na sygnałówkach „Trompe de Chasse”

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

18.02 2018 Niedziela

Ciąg dalszy łowiectwa, dzięki wizycie w Muzeum Łowiectwa w Gien udało nam się poznać wiekowe tradycje związane z polowaniem, wczorajsze Chasse a Cour to tradycje i przywileje królewskie. Różnorodne formy polowania zmieniające się wraz z rozwojem techniki obserwowaliśmy zwiedzając zamek. Począwszy do łuków, kusz aż do broni palnej łowiectwo ulegało pewnej metamorfozie. Jednak nigdy nie straciło na przepychu co można poznać nawet po bogato zdobionych kapturach dla sokołów. W zdobieniach daje się zauważyć wyraźny wpływ krajów arabskich. Po południu pojechaliśmy do Sancerre, i choć pogoda nie sprzyjała to zwiedzanie winnic, degustacje sławnych na całą Francję win i serów Crottin de Chavignol wszystkim sprawiło wiele przyjemności. Kuchnia i zwyczaje kulinarne Francji są wyjątkowe i dobrze było poznać je choć trochę.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

19.02 2018 Poniedziałek

Jedną z funkcji lasów jest produkcja surowca drzewnego. W regionie w którym się znajdujemy głównym gatunkiem jest dąb, a najlepszym surowcem do którego się dąży jest drewno na beczki. Wizyty w dwóch tartakach i wizyta u bednarza umożliwiły poznanie wymagań na surowiec drzewny i główne wady na które zwraca się uwagę. Możliwość wglądu w proces produkcyjny klepek a potem beczek pozwoliły zrozumieć tak rygorystyczne normy. Uzyskanie taki dobrej jakości surowca wymaga odpowiednich sposobów hodowli lasu. Poza ręcznością, krzywiznami, zgnilizną czy skrętem włókien zwraca się również uwagę na wąskie słoje rocznych przyrostów a nawet zapach drewna. Na większość tych cech wpływ mają leśnicy i ich praca. Późnym po południem zatrzymaliśmy się w małym ale pięknym miasteczku Blois, położone na wzgórzu zrobiło na nas ogromne wrażenie.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

20.02. 2018 Wtorek

Dziś kolejne spotkanie z panem danielem Giron tym razem w lasach Fontainenblau w okolicach Barbizon. Region ten od XIX wieku jest silnie związany z malarstwem mocno pofałdowany teren, liczne skałki tworzą wspaniałe widoki. Tym właśnie widokom podporządkowana jest  praca leśników. Ich głównym zadaniem jest zachowanie cennych obszarów ze względu na wartości estetyczne. Nie dopuszcza się tu do powstania zwartych drzewostanów zasłaniających widok, luki w koronach mają dopuszczać światło do wnętrza, tworzy się liczne punkty widokowe. Uzyskanie takiego lasu wyklucza schematyczne postępowanie i przyjęcie ścisłych reguł. Brak jest określonej wielkości pozyskania, tnie się tak by utrzymać walory krajobrazowe.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

21.02.2018 Środa

Dziś kolejny dzień zajęć z mistrzem pilarzy, wykonywana w lesie prywatnym trzebież późna w drzewostanie dębowym. Pilarz ma ściąć drzewo, okrzesać wyrobić sortymenty a następnie ułożyć je przed zrywką z drzewostanu. Zasady ścinki, zwłaszcza te elementy związane z bezpiecznym jej wykonaniem są właściwie takie same jak i u nas. Kilku uczniów pod okiem „Antoniego” prowadziło ścinkę. Za każdym razem Antoni omawiał wykonanie cięć , wskazywał na dobre i złe strony. Najwięcej pochwał zdobył Stanisław Kręcisz, czyżby mistrz za kilka lat?

Po południu wyjechaliśmy do Chambord zwiedzić jeden z bardziej znanych we Francji zamków. Zamek ten wybudowany został na polecenie królów, na planie obronnego zamku gotyckiego, ale w stylu renesansowym. Powstał w XVI w. co ciekawe był przez krótki czas schronieniem dla Stanisława Leszczyńskiego, Zamek związany jest również z Molierem którego komedie znane są na cały Świat, niektóre elementy zamku projektował sam Leonardo da Vinci

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

22.02.2018 Czwartek

Ścinka drzew najcenniejszych wykonywana jest przez najbardziej doświadczonych drwali. Uszkodzenie surowca to straty liczone w tysiącach euro. Dziś mogliśmy zobaczyć ścinkę takich drzew. Jeden z najbardziej doświadczonych drwali zademonstrował techniki ścinki najczęściej przez niego stosowane, wyjaśnił uczniom poszczególne jej etapy i wpływ na zachowanie drzewa podczas obalania i uniknięcie uszkodzeń. Głównym problemem są pęknięcia powstałe podczas uderzenia o ziemię lub związane z rozrywaniem pnia przy odziomku w wyniku nieprawidłowej techniki prac. Drugim problemem jest wyrywanie włókien drewna z odziomka. Pilarz „zbyt często” popełniający błędy jest odsuwany od cięcia cennego surowca.

Po południu odbyło się pożegnalne spotkanie z dyrekcją i wszystkimi nauczycielami którzy starali się by pobyt w ich szkole przyniósł nam jak najwięcej korzyści. Przekazane nam zostało wiele wiedzy i umiejętności z praktyki leśnej, większość z nich nie do zdobycia w naszym kraju. To doświadczenie z całą pewnością się nie zmarnuje.

PRAKTYKA ZAWODOWA FRANCJA - LUTY 2018

23.02.2018 Piątek

Ostatni dzień został poświęcony na muzeum Historii Naturalnej i zwiedzanie. Dzień zaczęliśmy od Katedry Notre Dame. Ta monumentalna świątynia, swoim ogromem i pięknem oczarowała wszystkich. Świadomość że bez dźwigów, komputerów czy zaawansowanej techniki wybudowano coś tak wielkiego i pięknego uczy pokory w stosunku do dzisiejszych osiągnięć. Z katedry przeszliśmy do jednego z największych muzeów Historii Naturalnej na Świecie. Niestety mieliśmy czas wyłącznie na jedną z wielu wystaw „Galerię Ewolucji Porównawczej”. To ogromna hala w której zgromadzono zbiory przyrodnicze z całego świata, i w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolejny etap to Montmartre i Sacre Coeur. Miejsce to znajduje się na najwyższym wzniesieniu w okolicy i można stamtąd podziwiać wspaniałą panoramę Paryża. Ostatnim punktem programu to wjazd na Wieżę Eiffla, trzeba było stać w kolejce pół godziny jednak widok na Paryż nocą wynagrodził oczekiwanie. Tu zakończyła się nasz dwutygodniowy wyjazd do Francji. Mimo zmęczenia wszyscy wracaliśmy zadowoleni.